Akupunktur nedir ?

Akupunktur, günümüzün tamamlayıcı tıp yöntemlerinden en iyi bilinen ve kendine saygı kazandıranlar tedavi yöntemi olarak tanımlanmaktadır. Modern biyokimyasal çalışmalar, akupunkturun etkisini inceleyerek tedavinin hastalara olan pozitif etkisini objektif olarak saptamışlardır. ınsanların çoğu akupunktur tedavisinin özel yapılmış ince iğnelerin ağrısız olarak vücudun belli yerlerine yerleşmesiyle gerçekleştiğini bilmektedir. Oysa akupunkturun tedavi etkisinin arkasında yatan felsefe daha derin, hayran verici ve karmaşıktır. Çin tıbbına göre insanın fiziksel ve zihinsel refahı vücutta belli kanal üzerinden akan enerjiye bağlıdır. Bu enerjinin tıkanması halinde vücutta enerji dengesizliği ortaya çıkarak hastalık belirtilerinin oluşumunu sağlamaktadır. Akupunktur, vücudun savunma mekanizmalarını devreye sokarak hastalığın doğal yöntemle tedavi olmasını gerçekleştirmektedir.
Akupunktur tedavisi genelde kronik (uzun süren) sağlık sorunlarının çözümlenmesinde etkili güce sahiptir. Sağlık probleminin altında herhangi bir organik (yani yapısal) nedeni olmayan bel ve boyun ağrıları, baş ağrısı, baş dönmesi ve migren, alerji, çeşitli eklem ağrıları akupunktur tedavisine olumlu tepki vermektedir. Ayrıca akupunkturun yüksek başarı oranı strese bağlı olan kadınların adet sancıları, erkeklerde iktidarsızlık, cilt sorunları, sindirim sistemi rahatsızlıkları, yüksek kan basıncı durumların tedavisinde var olduğu bilinmektedir.


Özel tanı yönteminden sonra vücudun belli bölgelerine cilt altı yerleştirilen tek kullanışlı özel akupunktur iğneleri genelde hastalarda herhangi bir rahatsızlık oluşturmamaktadır. Duruma göre değişen ve ortalama 20 – 40 dakika süren akupunktur seansı esnasında hastalarda iğnenin etrafında oluşan karıncalanma, ağırlık, sıcaklık, çekme gibi hissiyatlar akupunkturun pozitif etkisi sağlanmaktadır. Seans sayısı 5 ile 10 arası değişmekte ve hastanın %70 iyileşmesi durumunda tedavi bitmiş sayılmaktadır. Akupunkturla beraber uygulanan besin tedavisi, bitkisel ve mineral-vitamin takviyesi, özel egzersiz programları tedavinin doğal mekanizmalarını tetikleyerek kişinin iyileşme sürecini hızlandırmaktadır.