ÇİN EGZERSİZ TEDAVİSİ – TAİ Çİ ÇUAN (tai chi chuan)


Tai Çi Çuan (TÇÇ) eski Çin’de oluşmuş hem sağlık hem spor performansının iyileşmesi amacıyla yapılan bir egzersizdir. Uzak Doğu sporları hareketlerinin, solunum temposunun ve zihnisel konsantrasyonun bir araya gelmesiyle vücutda psikosomatik birleşim ve enerjinin serbest dolaşımı sağlanmaktadır.

TÇÇ yapılması sırasında esas amaç dövüş için iç gücün gelişmesiydi. Sonradan anlaşıldı ki bu yöntemle iç gücünü geliştiren egzersiz sağlıklı yaşam için ve yaşam kalitesinin artışı için yarar sağlamaktadır.
Modern tıp tarafından da kabul edilen ekzersizin temel prensibi iç dengenin veya homeostazın korunmasıdır. Hastalık, bu dengesizliğin belirtisidir. Çin tıbbına göre herhangi bir hastalığın temelinde iç dengelerin bozulması yer almaktadır. Dengesizlik, enerji akımını engelleyerek onun tıkanmasına ve/veya enerji yetmezliğine sebep olmaktadır.
Hareket sırasında dengenin korunma mekanizmalarını zorlayarak onları güçlendiren TÇÇ , söz konusu tıkanık yerin açılmasını sağlayarak hastalığın giderilmesine yardım etmektedir. Örneğin yaşanan stres bazen kişinin sırt kaslarının gergin olmasına neden olur. Bu durum kaslardaki kan damarlarının daralmasına ve kan akışının engellenmesine neden olmaktadır. TÇÇ gibi rahatlama ortamını yaratan egzersizler kan ve enerjinin serbest akımını oluşturarak hastalığın önlenmesini sağlamaktadır.
Araştırmalar TÇǒnın yaşlılarda akciğer işlevini kolaylaştırdığını (Medical Tribune News Service, Dec. 1995), yüksek kan basıncını düşürdüğünü (Postgrad.Med.J. 72, pp.: 349-351, 1996), gerginlik ve depresyonu giderdiğini (Med.Sci.Sp.Exer.,27, pp.765 –775,1995) ve yaşlılarda dengesizlik ve düşme riskini %50 azalttığını (J. Am. Geriatric Soc, 44, pp.599 – 600, 1996) saptamışlar.
Tai Çi Çuan hakkında yapılan TV programı için burayı tıklayın.