İlk gelişinizde bilmeniz gerekenler

 

Tedaviye gelmeden yaklaşık 2 saat önce yemek yemeniz önerilir. Bu size akupunktur esnasında enerjinizin rahat akımı sayesinde tedavinin daha etkili olmasını sağlayacaktır. Akupunktur noktaları vücudun çeşitli yerlerinde yer almaktadır, fakat en sık kullanılan noktalar önkol ve bacak kısmındadır. İğnenin cilt altına belirli bir derinliğe yerleştirilmesi esnasında çoğu durumlarda herhangi bir rahatsızlık oluşmamaktadır. Bazen, özellikle bacak ve önkolun hassas olan iç bölgelerinde hafif, sizi rahatsız etmeyecek kadar batma hissi oluşabilir.

İğne uygun bölgeye yerleştirildikten sonra aralıklarla çevrilerek iğne bölgesinde bir hissiyatın oluşması sağlanmaktadır. Söz konusu hissiyat kişiden kişiye göre değişmekte ve genelde ağırlık, çekme, uyuşma, karıncalanma veya sıcaklık şeklini almaktadır.

Gömleğin kolun dirsek seviyesine ve pantolonun bacağın diz seviyesine kadar cildi sıkmadan kolay katlanabilmesi için bol elbise giymeniz önerilmektedir.

Akupunktur iğneleri gümüş veya çelik yapılı ve tek kullanışlıdır.

Tedavi süreci sağlık sorununuzun süreciyle belli ölçüde orantılıdır. Şöyle ki, genelde sağlam bünyeye sahip kişilerde yeni oluşmuş sağlık sorunları ortalama 2 – 4 akupunktur seansla en az %50 ile %80’lik iyileşme ile sağlanabilir. Oysa uzun süren kronik rahatsızlıklar için daha uzun tedavi süreci gerekebilir. Yine de her akupunktur seansı sonucunda kişinin durumunda az da olsa iyiye doğru değişiklikler oluşmaktadır. Bu gözlem özellikle çeşitli ağrıların tedavisinde görülmektedir. Akupunktur seansı esnasında insanlarda rahatlama ve bazen de uyku hissi oluşmaktadır.