Çin masaj tedavisi – tuina

Tuina ismi altında tanımlanan Geleneksel Çin Tıbbının masaj yönteminin etkisi vücudun biyolojik aktif (yani akupunktur) noktalarına iğne yerine parmak basıncıyla sağlanmaktadır.Tuina masajı, çocuklarda ve genel olarak iğne fobisi olanlarda kullanılmakla beraber akupunkturun iğne tedavisi esnasında da uygulanarak hem iğne sayısının azalmasını hem de toplam etkinin artmasını sağlamaktadır.

Özellikle kafatası ve yüz bölgelerinde etkili olan tuina masajı, akut nezle ve baş ağrılarının tedavisinde en az iğne kadar etkili olduğunu göstermiştir.

Tuina masajında genelde parmakların kullanılmasıyla beraber, bölgenin özelliğine göre parmakların oynak yeri, avuç ve hatta dirsek kullanmaktadır.

İğne tedavisinde de olduğu gibi uygulanan masaj terapisi akupunktur noktasını uyarmakta (stimulasyon), gevşetmekte (depresyon) veya nötr duruma getirmektedir.

Özel masaj hareketleri içeren tuina, noktaları uyararak özel neuro-muskuler (kas-sinir) kanalların üzerindeki enerji akımını dengeleyerek sorunun çözümlenmesini sağlamaktadır.