Çin meditasyon tedavisi – çi-gong (qi gong)

3000 yıl önce Çin biliminin temelini oluşturan Qi kavramı, günümüzde yerini korumaktadır. Batıda ise bilgi transferi ve cep telefonları gibi teknoloji alanlarında enerji kavramı kabul görürken, Batı tıbbında insan sisteminin incelenmesi esnasında doğal enerji kavramı geniş anlamda kullanılmamaktadır.
Asya ve Avrupa’daki araştırmalar Qi enerjisini , YEREL DÜNYANIN SPESıFıK COMPARTMANLARINI (BELLI BAŞLI PARÇALARINI), KOZMıK BOYUTTA OLAN, SPESIFIK OLMAYAN VE BELLİ ÖLÇÜME TABİ TUTULAMAYAN ALANLARLA BAĞLANTI SAĞLAYAN BİR DİNAMıK SINIRSIZ VE ÜNİTER HAYAT AĞI OLUŞTURAN FAKTÖR olarak görmektedir.
Geleneksel Çin felsefesine göre vücuttaki Qi-enerjinin geliştirilmesi ve beslenmesi egzersizle mümkündür. Qi gong ismi altında tanımlanan bu egzersizler bireyin tabiatla bütünleşme hissiyatının oluşmasını hedeflemektedir.


Konsantrasyon, yavaş solunum ve bazen düşük tempolu hareket içeren bu meditasyon ilk bakışta tai çi çuan’a benzese de burada esas aksan meditasyon ve zihnisel rahatlama yönündedir. Dolayısıyla her qi gong çalışmasının tai çi çuan egzersizi olmadığını fakat her ta içi çuan egzersizinin belli boyuta bir qi gong çalışması olduğunu da söylemek mümkündür.
Qi gong çalışması ayakta, oturarak ve hatta yatay pozisyonda yapılabilir. Çalışmaya başladıktan belli süre sonra kişide rahatlama, fiziksel ve zihnisel gerginliğin azalması veya tamamen geçmesi, sindirim sisteminin çalışması, el ve ayaklarda ısınma ve karıncalanma gibi hislerin oluştuğu gözlenmektedir. Tüm bu değişiklikler kişinin qi enerjisinin hareketlenmesinin belirtileri olarak algılanmaktadır.
Qi gong’la ilgili TV programı için burayı tıklayınız.